Tüm Avrupa’da olduğu gibi, kahvaltı ve brunch furyası Amsterdam’da da mitoz bölünmeyle çoğalıyor. Her sabah adam akıllı kahvaltı etmeden güne başlayamayanlar, “kahvaltı” muhabbetini bir öğün değil de aile ya da arkadaşlarla oluşturulan ve saatlerce sürebilen keyifli bir aktivite olarak gören bizler için çok güzel bir haber bu. Foursquare, Yelp, Tripadvisor gibi sitelerden bakarak hayal kırıklığı yaşamak ne demektir çok iyi bilirim ve ben kahvaltı konusunda hayal kırıklığı yaşarsam günün geri kalanında benden uzak dursanız iyi olur… Bu yolda düşe kalka, iyi günde kötü günde, tüm zorluklara göğüs gererek Amsterdam’ın en iyi kahvaltıcılarını çıkarmayı başardım. O halde yazalım bakalım… Amsterdam’ın en iyi 11 kahvaltıcısı!

1. Coffee & Coconuts

Foto: cocomathilde.com

Ayakkabılarını çıkarıp kumlara basma hissiyatı verecek kadar rahat bir atmosfer yaratan bu mekan, 1920’lerden kalma bir sinemanın içine kurulmuş. Zaten Amsterdam’ın dışında bir şubesi var, o da Bali’de. Kahvaltı öğlen 1’e kadar sürüyor fakat mekan 23:00’a kadar açık. Çoğunluğu organik ve yerel ürünlerden oluşan menüsüne “sağlıklı yaşam” fan clubları bayılır… Kruvasan, pancake, yumurta çeşitleri ve baya lezzetli bowlları da dahil menüdeki bir çok şey hindistan cevizli. Kahve menüsü de epey iddialı. Şuan hem lokallerin hem de turistlerin bir numaralı tercihi burası.
Bilgi için: coffeeandcoconuts.com/amsterdam

2. Bakers & Roasters

Benim favorilerimden biri burası. Yeni Zelanda tarzında fakat çokça Brezilya esintileri içeren bir mutfağı var. Hem şehir merkezinde hem de Pijp bölgesinde iki adet şubeleri var. En popüler olanı Pijp bölgesindeki. Fakat açken sen sen değilsen şunu bilmen gerek: Rezervasyon kabul etmiyorlar fakat önünde sürekli sıra oluyor. Yine de yediklerimden ve servisinden en memnun kaldığım yerlerden biri burası. Tabaklar o kadar dolu dolu geliyor ki, doymadan kalkman imkansız. Her şey çok lezzetli. Organik ve vegan ürün seçenekleri var. Hem tatlı hem de kahvaltı menüsü çok geniş. Eğer vaktin azsa ve bu listeden yalnızca bir kaç yer seçebileceksen, biri kesinlikle burası olsun.
Bilgi ve lokasyon için: bakersandroasters.com

3. The Avocado Show

Foto: cottonandcream.nl

Et yemeden duramayan ve vegan olmayı aklının ucundan bile geçiremeyen birinin, burayı ziyaret ettiğinde “veganlar da bu hayatı yaşıyormuş be” dedirtecek, son dakika haberi gibi bir yer. Her şey yeşil, her şey taze ve her şey avokado! Avokadoyla aklına gelebilecek ne varsa yapmışlar, üstelik hepsi de oldukça lezzetli. Yalnızca kahvaltıya değil, öğle yemeğine de gidebilirsin. Tek sorun fiyatların biraz tuzlu olması ve kapıda beklemek zorunda kaldığın sıra… 2 saat sıra bekleyenini ve yine de “her şeye değer” diyenleri duydum. Karar senin…

Menü ve bilgi için: theavocadoshow.com

4. Omelegg

Hollanda’nın ilk omletçisi olduklarını iddia eden mekan, sabah horozuyla birlikte 7’de servis vermeye başlıyor. Muzlusundan currywurstlüsüne, omletin bin bir çeşidinin bulunduğu menüden hala kendine uygun olanı bulamıyorsan kendi omletini kendin yaratabiliyorsun. Benim omletimin içinden yumurta kabuğu çıkmıştı ve siparişimizi getirmeyi unutmuşlardı. Bu yüzden pek mutlu ayrılmadım fakat çok seveni var, belki de benim şanssızlığıma denk geldi… Hem şehir merkezinde hem de Pijp’da iki şubesi var fakat yine sıra beklenebilecek bir mekan.
Menü ve lokasyon için: omelegg.com

5. The Breakfast Club

Şehirde 4 ayrı şubesi olan hipster kahvaltıcı, haftai içi 16:00, hafta sonu 18:00’e kadar rahat rahat tıkınabileceğin bir yer. Kahvaltı menüsü çok geniş. Dev pancakeler, çeşitli smoothieler ve tabi ki yumurtanın bin türü…
Menü, saatler ve lokasyon için: thebreakfastclub.nl

6. G’s Really Nice Place

Foto: reallyniceplace.com

G’s Really Nice Place, Jordaan ve Pijp bölgelerine ek olarak her hafta sonu servis veren dünyanın ilk brunch teknesini de açarak Amsterdam’daki şubelerini 3’lemiş oldu. Egg Benedict, çırpılmış yumurta gibi yumurtanın en güzel hallerini dolu dolu tabaklarla yiyebileceğin bir yer. Aynı zamanda öğle içkisini sevenler için Bloody Marry’si çok meşhur. 42,50 Euro vererek brunch menüsü, içki ve meşrubat dahil olan menüsünü deneyerek yaz kış açık olan üstü kapalı ve ısıtıcılı teknesiyle 1 buçuk saat boyunca kanal turu yapabilirsin.
Her bir şubesinin açılış/kapanış saatleri ve günleri farklı.
Menü, saatler ve rezervasyon için: reallyniceplace.com

7. Staring At Jacob

Foto: awesomeamsterdam.com

Kabarık pancakeleri, dev wafflelar, patatesli yumurtalı ve kızarmış tavuklu kahvaltı tabaklarıyla klasik bir Amerikan kahvaltı menüsüne sahip, fakat daha sağlıklı bir dokunuşla… Yalnızca kahvaltı ve brunch değil, bar olarak da servis veriyorlar ve lokallerin takılmayı sevdiği en “in” mekanlardan biri.

Menü ve lokasyon için: www.staringatjacob.nl

8. Little Collins

Foto: lovebrunch.com

Karın doyuracak geleneksel tabaklar değil de, biraz daha modern tarzda yorumlanmış kahvaltı menüsü için en lezzetli noktalardan biri. Yani şöyle desem; tatlı mısır waffle yatağında akçaağaç şuruplu jambon, pina-jalapeno biber sos ve chipotle yağıyla harmanlanmış poşe yumurta? Böyle söyleyince ne kadar cep korkuttuğunu biliyorum. Fakat fiyat olarak listedeki diğer seçeneklerden bir farkı yok. Üstelik sadece yemekleri değil içkilerinin lezzetiyle de nam salmış bir yer. Denenesi!

Rezervasyon ve bilgi için: www.littlecollins.nl

9. Greenwoods

Foto: Flickr

Çay aşıkları toplanın! Burası İngiliz kahvaltısı ve türevlerini yapan, haliyle çay menüsü oldukça iddialı olan bir mekan. Üstelik dışarıda yer bulabilirsen, kahvaltını hemen kanalın kenarında yapabilirsin. Egg benedict, egg florentine, egg royale, kısacası yumurtanın en güzel halleri ve tuzlu ya da tatlı pancake seçenekleri mevcut, hepsi de lezzet bombası. Servis güler yüzlü ve hızlı. Üstelik burada çalışan Türk biri var, İbrahim Bey. Size tüm milliyetçi duygularıyla ekstra yardımcı olacaktır:)

Menü ve lokasyon için: greenwoods.eu

10. Tinner Amsterdam

Foto: cravingsinamsterdam.com

Sabah 10’dan öğleden sonra 4’e kadar süren, 4 farklı yumurta menüsü, ağız sulandıran sandviçleri, Bloody Mary çorbası (vodkalı ya da vodkasız), ev yapımı tost ve ekmekleriyle Tinner, şu aralar en gözde yerlerden biri.

Meni ve bilgi için: terpen-tijn.nl/en/tinner 

11. Brunchroom

Foto: lisagoesvegan.com

En çok vegan pancake ve wafflelarıyla ünlü bu mekanda yiyeceğin her şeyin çok lezzetli olduğuna sana garanti verebilirim. Servis çok cana yakın ve hızlı. İster sandviç sipariş et, ister yumurtalı bir kahvaltı menüsü ya da bowl, hayal kırıklığına uğramayacaksın… Telefon ya da mail yoluyla rezervasyon alıyorlar.

Bilgi için: brunchroom.nl