90 yaşına kadar her gün 5 öğün dışarıda yesen bile tüm restoranları deneyemeyeceğin bir şehirden bahsetmeye geldim… New York!

Aklına gelebilecek her mutfağın, her bütçeye hitap edecek halini bulabileceğin bir yerden bahsediyoruz.  Ben de 1 haftada bitirebileceğimi sandığım fakat 2. günümde mide fesatı geçirmeden bu emelimin imkansız olduğunu anladığım bir liste hazırlamıştım. Alabileceğim haftalık maksimum kilo sınırım el verdiğince denediğim ve sizin de gittiğinizde mutlaka denemenizi istediğim New York’un en iyi 8 lezzetini paylaşıyorum. Çünkü tek başıma kilo alırsam göze batar, sizler de biraz alın…

1. Pastrami

Katz

New York’ta yemeden dönmemen gereken en önemli şey bu Pastrami sandviçi olabilir. İki ekmek arasına nokta atışı Amerikan hardalı ve saatlerce kısık ateşte pişmiş, tütsülenmiş pamuk gibi sığır eti… İki kişiydik. Öğle yemeği niyetine, kahvaltı yapmadan gitmemize rağmen bir tanesi ikimize tıka basa yetti. Yedikten sonra bir 15 dakika kadar lezzeti hakkında konuşturuyor, haberiniz olsun. Bu 80 yıllık kült mekanın ismi Katz Delicatessen. Burada yemeyecekseniz, başka yerde boşuna yemeyin…

2. Bagel

New York dendiğinde akla gelen ilk görüntülerden biri, filmlerde elinde kahvesi ve bagel’ıyla göreve koşan ayna gözlüklü polisler. Bizim çay-simitimiz eşittir onların kahve-bagel kombinasyonu. Sipariş verirken yine Amerikan porsiyonlarının devasalığını göz önünde bulundurun. Bir tanesi çok rahat yetiyor. İki yer tavsiye edeceğim, hangisi size yakınsa orayı mesken edinin. Biri 103 senelik Russ and Daughters, diğeri Best Bagel and Coffee.

3. Dollar Slice

Bildiğimiz dilim pizzanın New York’taki ismi Dollar Slice. $1 ya da altına alabileceğin devasa pizza dilimleri, lokallerin en çok tercih ettiği sokak lezzetlerinden. Bu konuda en ünlü zincir 2 Bros. Şehrin hemen hemen her yerinde var. Bir diğeri ise Spider Man’in filminden hatırlayacağınız Joe’s Pizza. Joe’s’da dilim fiyatı biraz daha pahalı fakat geç saatlere kadar açık.

4. Hot Dog

New York sokaklarında gördüğün her hot dog’cu için bir shot yapsan, yarım saate kalmadan sarhoş olabilirsin. Fakat ben dışı çıtır, içi sulu sulu olan gerçek New York hot dog‘unun adresini vereceğim. Hem de 24 saat açık! Gray’s Papaya.

5. Pizza

Dilim pizzaya saygım sonsuz ama gitmişken öz hakiki New York usulü pizzayı denemeden de olmaz. Lombardi’s, Amerika’nın ilk pizzacısı. Fakat çok iyi 3 tane daha var. Biri gizli bir kapıdan girilen Roberta’s, diğeri East Village Pizza ve sonuncusu da önünde kuyruklar oluşan Grimaldi’s.

6. New York Cheesecake

E tabi, bunun geleceğini biliyordunuz… Orijinal New York cheesecake’i tattıktan sonra, artık dünyanın neresinde yeren ye sana “çakma” cheesecake gibi görünürmüş. İşte o orijinali deneyeceğin yer de; 67 senenin eskitemediği Junior’s.

7. Chocolate Chip Cookie

Bir diğer New York efsanesine geldik. Oprah’ın meşhur ettiği, Justin Bieber’ın evine sipariş ettiği bir mekan var. Kime sorsanız, herkes orayı önerir. İsmi Levain Bakery. Küçücük bir dükkanda korkunç bir sıra bekleyip sonunda elimize aldığımız devasa çikolata parçacıklı kurabiyeyi mideye götürürken büyük bir beklenti içindeydim. Fakat buz gibiydi! “Burası da iyice bozmuş” havalarına girmek isterseniz, bir deneyin derim. Yine de herkes ayılıp bayılıyor… Ben yine de 2 alternatif daha bulmuştum fakat gitme şansım olmadı. Biri Chip NYC, diğeri de World’s Best Cookie Dough.

8. Istakoz Sandviç

İşte Türkiye’de asla bulamayacağınız bir yemek trendi; Istakoz Bar. Marmaris Büfe’nin, yalnızca kabuklu deniz ürünleri satan halini düşünün. “Abi bana bi’ dilli kaşarlı sar” cümlesi, “Bro bana bi’ ıstakoz sandviç atsana” cümlesine evriliyor. Tabi malzeme kabuklu olunca, bahsettiğim sandviçler $18’dan başlıyor. Fakat inanılmaz lezzetli! Kesinlikle denemeniz gerek diyebileceğim iki yer var. Biri bu Istakoz Bar girişimiyle milyoner olan 2 kardeşin yeri, Luke’s Lobster. Diğeri ise Ed’s Lobster Bar.

New York’ta MUTLAKA denemeniz gereken 8 lezzet bunlar. Tabi buradan bir 10 sayfa daha “Deneseniz fena olmaz” listesi çıkar. Önce bunları halledelim, sonra gerisine bakarız… Bir de unutmadan, sokakta tatlı kuruyemiş kavuranlar var. Benim yerime onlardan bir paket kavrulmuş kaju alın. Yazıyı bitirmek zorundayım. Acıktım.