Sakız Adası’nda gidebileceğin mükemmel plajların dışında, bu zamana kadar çok iyi korunmuş Ortaçağ köyleri var. Turist akımına uğramadıkları için Yunan kültürünü hissedebileceğin inanılmaz tatlı köyler bunlar… Dolu dolu bir Sakız Adası gezi rehberi çıkaracaksan, işte Sakız Adası’na gittiğinde uğramadan dönmemen gereken 5 Sakız Adası Köyü:

 1. Mesta

mesta köyü

Her Yunan Adası’nda olduğu gibi Sakız Adası’nda da, korsan saldırılarından korunmak için ev kapılarının dar sokak içlerine doğru baktığını fark edeceksiniz. Mesta Köyü de 12. yüzyıldan beri bu halini koruyarak günümüze kadar gelmiş. Sokak aralarında karşılaşacağın yumuşak yanaklı ninelere ya da köyün kahvesinde oturan tonton amcalara Yasu ya da Yasas diye selam vermeyi unutma:)

 2. Pyrgi

piri köyü sakız adası

Pirgi, Sakız Adası’nda sakız üretiminin en yoğun olduğu köylerden biri, ve zamanında adanın merkez köyüymüş. Fakat köye girdiğinde ağzını açık bırakan şey bu olmayacak. İki katlı bembeyaz evlerin dışını süsleyen kazıma süslemelerle Pirgi Köyü, hala tüm dünyada bu dış süslemeleri taşıyan tek merkez olma unvanını taşıyor. Aynı zamanda Sakız Adası’na gidişin 15 Ağustos’a denk gelirse, adanın panayırı bu köyün merkezinde kuruluyor.

 3. Olympi

olympi sakız adası

Olimpi Köyü, Mesta ve Pirgi kadar meşhur olmasa da Agia Dynami plajına gidersen uğranabilecek yakınlıkta. Taş evleri, kemerli geçitleri ve labirent tadında dar sokaklarıyla Mesta’yı andırıyor fakat evlerin hepsi Mesta Köyü’ndeki kadar iyi korunmamış.

 4. Vessa

vessa sakız adası

Adanın merkezinden 19 km. uzaktaki Vessa Köyü, Ortaçağ’dan kalma gözetleme kuleleri, Aziz Dimitros Kilisesi ve mimarisi bozulmamış şirin taş evleriyle ünlü. Romantik, romantik, romantik!

 5. Volissos

volissos sakız adası

Tepesinde tarihi bir Bizans Kalesi olan köy. Aynı zamanda Yunan mitolojisine ilgin varsa Volissos’a mutlaka gitmelisin, çünkü Antik Çağ’ın ünlü ozanı Homeros’un burada doğduğu iddia ediliyor.

Köy köy gezmekten yorulduysan ve kendini hangi plaja atacağını bilmiyorsan, Sakız Adası plajları için buraya tık tık tıkla!