Sakız Adası’nın bilinen plajlarının aksine, bilinmeyenleri çok daha güzel. Kumlusundan volkanik taşlısına, her çeşit plajımız var (ada kaymakamlığına oynarken ben). Fakat bazılarında şezlong kiralayabiliyorken, bazılarında tuvalet bile bulamayabilirsin (dürüst bir aday olduğumu göstermeye çalışırken ben). Tüm Sakız Adası sahillerini bölge bölge ayırarak yazdım (seçim çalışmalarım tam gaz devam). Tabi bir çoğuna ulaşmak için araba kiralaman gerektiğini unutma!

Güney’e Doğru

Agia Dynami Plajı

agia dinamo

İşte tuvalet bile bulamayacağın plajlardan ilki. Olimpi köyüne yakın olan plaj, aynı zamanda benim favorim. İsmini tepesindeki kiliseden alıyor. Bakir bir plaj olduğu için su tertemiz, rengi ‘mavi böyle bir renkmiş’ dedirtecek kadar güzel. Etrafta hiç bir tesis, büfe, ihtiyaç alanı yok. Al yanına hoparlörünü, içeceğini, yemeğini, ser havlunu otur.

Vroulidia Plajı

vroulidia plajı

Taşlı kumu olan, küçük bir plaj. Yukarıdan manzarası o kadar güzel ki, arabayı park edip indiğin onca merdivenin bir de çıkışı olduğunu unutuyorsun. Aşağıya inmeden yanına yiyecek bir şeyler almayı unutma.

Mavra Volia Plajı

mavra voila sakız adası

Buradaki denizin rengi mavi değil, siyah gibi gözüküyor. Bunun sebebi ise tüm sahilde ve denizin içinde bulunan volkanik siyah taşlar.

Apothika Plajı

apothika plajı

Yine arabayı yukarıda bırakıp, merdivenlerle inişe geçmemiz gereken plajlardan biri. Fakat buraya kendi yiyecek ve içeceklerini taşımak zorunda değilsin. Tepesinde, plajı kuşbakışı kesen küçük, şirin bir barı var. Hatta meraklıysan, bu plajda scuba diving, kano gibi çeşitli su sporlarını da yapabileceğin bir dalış okulu da var.

Kuzeye Doğru

Giosonas Plajı

giosonas plajı

Kuzey’de olduğu için denizi dalgalı olsa da, tertemiz, çakıl taşlı bir plaj burası. Aynı zamanda, haftasonları partiler düzenlenen bir tatlı bir beach club. Çeşme’yi özlediysen bu plaja gitmeden önce yanına kalem alıp, eğlenirken vücudunu da boyayabilirsin.

Nagos Plajı

nagos plajı sakız adası

Etrafındaki küçük tavernalar, Sakız’da yazlığı olan bir iki insan dışında kimsenin gelmediği, tam bir gözden ırak gönülden ırak plajı. Taşlı, fakat suyu çok güzel.

Doğu’ya Doğru

Glari Plajı

glari plajı sakız adası

İşte Sakız Adası’nda en sevdiğim 2. plaj! Plajı mini çakıl taşlı ve kumlu, denizi efsane. Bizdeki beach clubların tarzına yakın, güzel çalan bir barı var. Ada halkının çoğu genci de burada zaten. Yalnız plajı tarif eden bir tabela yok, fakat adanın kuzeyine doğru giderken bir virajın tam ortasında kalıyor, zaten park etmiş arabalardan doğru yerde olduğunu anlarsın:)

Agia Fotini Plajı

agia fotoni plajı

Yine gençlerin tercih ettiği, adanın en popüler plajlarından biri. 2-3 Euro gibi bir fiyata şezlong kiralayıp, yiyecek ve içeceklerini çevredeki mekanlardan alabilirsin.

Mersinidi Plajı

mersinidi plajı

Sakin bir yerde, minimum insanla denize girmek isteyenler için ideal.

Karfas Plajı

karkas plajı

Tamamen kum olan bu plaj, adanın en kötü plajlarından biri fakat şehre yakın. Ancak araba kiralamadıysan tercih edilebilecek bir yer. Türk’lerin en çok gittiği plaj, büyük ihtimalle adayı günübirlik ziyarete gelenler merkeze yakın olduğu için burayı tercih ediyor.

Batı’ya Doğru

Lithi Plajı

lithi plajı

Denizin ve sıra sıra dizili şezlongların olduğu kısmı tamamen kum bir plaj daha. Denize bakan tavernalarıyla, aynı zamanda adanın en organize plajlarından biri.

Didyma Plajı

Yunanca’da ikiz anlamına gelen Didyma, iki benzer plajdan oluşuyor. Görüntüsü olduğu kadar denizi de mükemmel!

Trahili Plajı

trahili plajı

Trahili, beyaz kumu ve masmavi deniziyle Sakız’ın en egzotik plajı. Yanına erzak almayı unutma çünkü yakınlarda pek bir şey yok.

Sakız Adası’nın daha bir çok plajı var, bunlar sadece benim bildiklerim. Farklı yerler keşfetmek istersen diye sana bir plaj haritası bırakıyorum.

Hizmet gibi hizmet verdiğimi düşünerek, oylarınızı bekliyorum. Eşe dosta da oy attıracaksanız, Sakız Adası’nın görülmesi gereken 5 köyü yazısını da önerebilirim. Buraya tık tık!

sakız adası haritası