Büyük ihtimalle bize en yakın Yunan adalarından biri olduğu için hor görüp gitmediğiniz Sakız Adası’yla ilgili bu yazıyı okuduktan sonra sizi Çeşme’ye gittiğinize pişman edeceğim. Sakız Adası dururken yıllarca Çeşme’de çektiğiniz dramı yüzünüze vuracağım. Bu yazı öyle bir yazı. Kalbi olanlar ve hamileler şimdiden çıksın.

Neymiş Efendim Bu Kadar Bu Sakız Adası?

sakız adası

Chios, yani Türkçe haliyle Sakız Adası ismini tahmin edersiniz ki sakızdan alıyor. Dünya üzerinde sakız ağaçlarının yetiştiği ve damla sakızı üretiminin yapıldığı ender yerlerden biri burası. Bu bilgilerden sonra “Oo tamam o zaman Çeşme’ye bundan sonra adımımı atmam” dediğini duyar gibiyim. Bu ukalalık beni üzer.

Ee Nasıl Gideceğiz Buraya?

sakız adasına nasıl gidilir

Sakız Adası’nın en güzel yanlarından biri, güzide memleketimize en kolay ulaşım sağlanan adalardan biri olması. Ve artık şu soruyu ülke olarak beynimize kazıyıp topluca kabullenelim istiyorum: SAKIZ ADASI VİZE İSTİYOR arkadaşlar. İstiyor yani, her sene bir kere daha şansınızı zorlayıp Google’lamayın. Vizeniz varsa doğru Çeşme marinaya, yoksa bu yazıyı burada kapatabiliriz.

Çeşme’den kalkan feribotla yaklaşık 20-30 dakikada hoop yurtdışındasın. Dört firmamız var: SunriseEgebirlik, Turyol ve Ertürk. Bütün firmalar neredeyse aynı saatte kalkıyor, fiyatları da hemen hemen aynı. Gidiş-dönüş 30 Euro civarı.

Küçük bir iyilik: Sunrise’ın feribotu daha küçük olduğu için daha hızlı gidiyor, böylelikle Sakız Adası’na girişte yaşanan uzun pasaport kuyruğuna girmemiş oluyorsun. Yazın bir çok saatte feribot bulmak mümkün fakat yaz tarifesine geçildi mi diye kontrol etmekte fayda var, kış tarifesinde feribot saati bulmak çok zor.

Arabasız Gönderdin Bizi? Yürüyerek Mi Gezeceğiz Adayı?

sakız adası rehberi

Araba kiralıyoruz arkadaşlar. Kendine ufak atraksiyonlar arayan serseri serbest stil turistlerimiz ise ATV ya da motor kiralayabilirler. Sadece taş toprak yollardan geçeceğinizi, genelde dandik motorlar olduğu için ada rüzgarı sebebiyle çok da keyif alamayacağınızı lütfen sakince kabul edin. Ertesi gün Google Translate’ten “Biz arabaya geçmeye karar verdik” cümlesinin Yunanca’sına bakmamak için tavsiyemi dinleyin.

Vasilakis Rent a Car

Ofisi hemen feribottan iner inmez, sahil boyuna paralel bir sokakta. Gitmeden önce kiralarsanız, aracı feribotun önüne kadar getiriyorlar. Günlük ücreti yüksek sezonda 40-50 Euro civarı. Pazarlığınıza güveniyorsanız, mutlaka zorlayın. Eğer ehliyetiniz yoksa da YALLAH ARABİSTAN’A. Şaka. Limandan sahile girişte ne idiği belirsiz bir otobüs terminali var. Belirli saatlerde adanın gereksiz yerlerine otobüs kalkıyor ama Arabistan’a gitseniz gerçekten daha iyi olabilir. Cidde güzel mesela, Kızıldeniz’e kıyısı var.

Tamam Ulaşım Kolay Da Sokakta Mı Kalalım?

Sizin ağzınızdan kendime Sakız’a gitmekten vazgeçmek için açık arayan birinin soracağı tarzda sorular sorup cevaplayarak buralara kadar geldiğime göre, konaklayacak yer için de bir şeyler düşünmüşümdür…

Venetis House Suites

venetis house suites

Benim her gittiğimde kaldığım, portakal bahçelerinin içinde aile işletmesi bir otel var. Hem de yerinizi yadırgamayın diye Alaçatı’da kalmak için ölüp bittiğiniz taş evlerden ve yarı fiyatına… Her odanın önünde bir bisiklet, ağaçların arasında bir havuz, bir de erkeklere aşık olan deli bir eşekleri var. Mutlaka kendi yaptıkları portakal reçellerinden ikram eder, eğer anneanne zeytinyağlı yaprak sarma ya da kabak çiçeği dolması yaptıysa da sofralarına çağırırlar.

Argentikon Luxury Suites

argentikon sakız adası

Burası biraz daha butik otel tadından çıkan, daha büyük ve lüks bir alternatif. Ben yine de ilkini tercih etmeye devam edeceğim.

Euro Olmuş 5, Karnımızı Nerede Doyuracağız?

Sakız’ı önermemin sebeplerinden biri de, yemek ve konaklama anlamında Çeşme’ye yapacağınız bir tatilden çok daha ucuza gelmesi. Bir kere zeytin ağaçlarıyla dolu, dört tarafı denizle çevrili bir adadasın. Zeytinyağlıların ve balıkların lezzetinden bahsetmeme gerek yok herhalde. Yani Çeşme’de ortalama bir balık restoranında yiyeceğiniz fiyatın yarısına çok daha lezzetli ve bol porsiyonlu yemekler yiyebiliyorsun. Benim mutlaka git diyeceğim restoranlardan 3’ü şunlar:

 1. Aella

souvlaki

17 Yunan Adası gezdim, burada yediğim Souvlaki’yi başka hiç bir yerde yemedim. Gyros’un Yunanca ‘dürüm’ anlamına geldiğini bildiğini varsayarak, Souvlaki ile arasındaki farkı söylemek istiyorum. Gyros, caciki denen (bildiğimiz cacık) sosuyla, içine patates kızartması, et ya da tavuk ve yeşillik eklenerek yapılan bir Yunan dürümü. Ekmeği bizim lavaşımız gibi değil, biraz daha pita kalınlığında. Souvlaki de konsept olarak bunun aynısı. Tek fark, Gyros’da etin yaprak şeklinde kesilmesi, Souvlaki’de ise şiş olarak servis edilmesi.

 2. Milarakia (Tiris Mili)

milarakia sakız adası

Şehir merkezinin kuzeyindeki yel değirmenlerinin kenarında bir balık restoranı. Buranın manzarasını ve sakinliğini seviyorum. Yani buradan şunu anlamalısınız; restoranda müzik ya da eğlence yok.

3. Roussiko

roussiko sakız adası konumekle

Sakız Adası’nın en iyi restoranlarından biri sayılıyor. Kambos bölgesinde, diğer restoranlara göre daha şık bir mekan. Ama yalnızca diğer restoranlara göre. Yani çok da abartmana gerek yok.

 4. Paraga

parada sakız adası

“Getirdin bizi buraya, bir taverna önermedin.” Yunanistan deyince aklına ilk gelen kelime taverna olanlar için bunu yazıyorum. Paraga’da Yunan müzikleri çalıyor, herkes çılgınca sirtaki yapıyor. Fakat ben senin asıl istediğin şeyi biliyorum… Ve hayır, tabak kırma olayı sanıldığının aksine bir çok adada yok. Hatta yasak. Bunu söylemişken şunu da belirteyim; bizim gece klüplerinde şampanya açma kültürümüz eşittir Yunan tavernalarındaki gül yaprağı… Yani olurda gece çıktın, garson yanına elinde gül yapraklarının olduğu bir sepetle geldi. Yapraktan ne olacak canım, dök başımızdan aşağı, hatta şöyle yan masadaki kızlara da biraz dök! diye olaya yükselme lütfen. Yoksa bir anda Türk Lirası’nı özleyip tatilini erken bitirmek zorunda kalabilirsin.

 5. Rakoumel

rakoumel sakız adası

Şehir merkezindeki kordon boyunda gözüne kestirdiğin bir çok restoranı deneyebilirsin. Rakoumel de kordonda, fakat diğerlerinden farklı bir özelliği var. Adanın gençlerinin gidip gece dışarı çıkmadan önce mezelerden atıştırdığı bir mekan. Genç olanlar ve genç kalmak isteyenler için…

Bu İnsanlar Nerede Eğlenecekler?

sakız adası eğlence

Sakız Adası’ndaki gece hayatı seni biraz şaşırtabilir, çünkü adadakiler de aslında senin Çeşme’de yaptığın gibi her gece belli mekanlara gidiyorlar. Gece çıkmadan önce bir yerde takılıyor, sonra asıl mekana gidiyor ve ardından after mekanına geçiyorlar. Fakat nereye gittiklerini bilmediğin sürece bu bilgilerin senin için hiç bir anlamı yok. O yüzden hemen söylüyorum: Aradığımız eğlence şehir merkezindeki sahil boyunda. Onların üçlüsü ise şöyle: Hafif rock bar tarzındaki Kubrick. Oradan, önce Plan B, sonra da Sueno’ya. Bazı akşamlar da after için plaj partilerine gidiyorlar. Bunun için bir şey yapamam, artık oradan bir yerden arkadaş edinmeye çalışacaksın…

Sıkıldık, Nereye Gidelim?

sakız adası plaj sahil

Sakız’ı tercih etme sebeplerimizden biri de güzel koyları ve tertemiz, cam gibi denizi. Maaşın yarısını şezlonga, diğer yarısını da içerde harcamak yok. Güneşlenirken, kalabalık yüzünden yan şezlongdaki terli kola değmek yok. ‘Keşke yanıma ekstra 2 farklı bikini daha alsaymışım’ hissi yaratan insanlar yok, bakan eden yok. İŞTE SANA DEV HİZMET! Sakız Adası’ndaki plaj ve sahiller için buraya tıklayabilirsin.

sakız adası köy

YALNIZCA BUNUNLA DA BİTMEDİ! BİR ALANA BİR BEDAVA! Sakız Adası’nda gezip görmen gereken köylerin listesi için de buraya tıkla.

Ben daha ne yapayım……..

İyi tatiller…

Umarım bu tatilden sonra Çeşme’ye gidelim diyen her insanın yüzüne ‘meh’ bakışı atarken beni hatırlarsın…..